sobota, 29 stycznia 2011

Oby już był ranek...

"58Jeśli nie będziesz wypełniał wszystkich słów tego Prawa - zapisanych w tej księdze - bojąc się chwalebnego i straszliwego tego Imienia: Pana, Boga swego, 59 Pan nadzwyczajnymi plagami dotknie ciebie i twoje potomstwo, plagami ogromnymi i nieustępliwymi: ciężkimi i długotrwałymi chorobami. 60 Sprawi, że przylgną do ciebie wszystkie zarazy Egiptu: drżałeś przed nimi, a one spadną na ciebie. 61 Także wszystkie choroby i plagi, nie zapisane w księdze tego Prawa, ześle Pan na ciebie, aż cię wytępi. 62 Mała tylko ilość ludzi pozostanie z was, którzyście liczni jak gwiazdy na niebie za to, że nie słuchaliście głosu Pana, Boga swego. 63 Jak podobało się Panu dobrze czynić wam, rozmnażając was, tak będzie się Panu podobało zniszczyć i wytępić was, i usunąć z powierzchni ziemi, którą idziecie posiąść. 64 Pan cię rozproszy pomiędzy wszystkie narody, od krańca do krańca ziemi, tam będziesz służył obcym bogom drewnianym i kamiennym, których nie znałeś ani ty, ani twoi przodkowie. 65 Nie zaznasz pokoju u tych narodów ani stopa twej nogi tam nie odpocznie. Da ci tam Pan serce drżące ze strachu, oczy wypłakane z tęsknoty i duszę utrapioną. 66 Życie twe będzie u ciebie jakby w zawieszeniu: będziesz drżał dniem i nocą ze strachu, nie będziesz pewny życia. 67 Rano powiesz: "Któż sprawi, by nadszedł wieczór", a wieczorem: "Któż sprawi, by nadszedł poranek" - a to ze strachu, który twe serce będzie odczuwać na widok, jaki stanie przed twymi oczami. 68 Pan cię odprowadzi okrętami i drogą do Egiptu, o którym ci powiedziałem: "Nie będziesz go już oglądać". A kiedy zostaniesz sprzedany twoim wrogom jako niewolnik i niewolnica, nikt cię nie wykupi"

(Ks. Powt. Prawa 28:58)

czwartek, 27 stycznia 2011

Podnieś rękę Boże Dziecię (Santa Maria im Kapitol)

"Santa Maria im Kapitol" w Kolonii (Niemcy) wybudowany na początku VII wieku (obecna postać kościoła pochodzi z XI wieku). Jest to największy z romańskich kościółów w Kolonii. Jak pokazuje nazwa kościoła, kościół ma coś wspólnego z Rzymianam (chodzi o rzymski Kapitol).
Został o zbudowany na fundamentach świątyni z czasów Imperium Rzymskiego (wybudowanej około 50 roku n.e.). swiątynia ta była poświęcona kapitolińskim bóstwom: Jowiszowi, Junonie i Minerwie. Jowisz, Jupiter (łac. Iuppiter) w mitologii rzymskiej bóg nieba, burzy i deszczu, najwyższy władca nieba i ziemi, ojciec bogów. Junona (łac. Iuno) – bardzo ważna bogini italska, małżonka Jowisza. Zakresem swych możliwości i obowiązków przypominała Herę. Często jest z nią utożsamiana. Minerwa (łac. Minerva) była pierwotnie boginią sztuki i rzemiosła, czczoną przez wszystkich rzemieślników, ale także boginią mądrości nauki, sztuki i literatury (tożsamiana z grecką Ateną).

Dębowa statua Matki Bożej z dzieciąkiem Jezus przedstawionym w geście błogosławieństwa powstała ok. roku 1300.




środa, 26 stycznia 2011

wtorek, 25 stycznia 2011

Kościół św. Łukasza i Marcina

Na zdjęciu widać kościół Chiesa dei Santi Luca e Martina przy Via dei Fori Imperiali (droga wiodąca do Koloseum wzdłuż Forum Romanum). Bliżej drogi znajduje się współczesna kopia posągu Juliusza Cezara.


Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie wpisy z tej podróży

poniedziałek, 24 stycznia 2011

Cisza


Głośniej niż w rozmowach Bóg przemawia w ciszy, i kto w sercu ucichnie, zaraz Go usłyszy. - Adam Mickiewicz

Aniołki z kościóła Il Gesu

Dla kogo przyniosły ten bukiet kwiatów?


Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie wpisy z tej podróży

Santa Maria Maggiore

W roku 352 papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Boską, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. W nocy z 4 na5 sierpnia 352 wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg. Na miejscu świątyni Junony w 431 roku rozpoczeto budowę kościoła. Bazylika "Świętej Maryji Większej" (zwana jest także "Liberiańską" i "Matki Bożej Śnieżnej") należy wraz z bazylikami: św. Piotra na Watykanie, św. Janów na Lateranie i św. Pawła za Murami do bazylik papieskich Rzymu i Watykanu.
Na zdjęciu w promienach zachodzącego słóńca widoczna jest tylna część świątyni. Podczas pobytu w Rzymie mieszkałem 300 metrów od tego miejsca, dlatego sądziłem, że na zwiedzanie jej wnętrza na pewno znajdzie się czas. Niestety wydarzenia tak się ułożyły, że ten czas się nie znalazł. Zdjęć wnętrza zatem nie będzie (do następnej podróży oczywiście).


Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie wpisy z tej podróży